Denna kurs riktar sig till till dig som har uppdraget som superanvändare för PAMS i din verksamhet, oavsett om du ska bli superanvändare för första gången eller om du som önskar uppdatera dina kunskaper. Utbildningen är på plats fysiskt, alltså finns ej möjlighet att vara med på Teams.
Kom i god tid innan kursen startar. Innan du kommer till denna kurs ska du ha genomfört E-kursen "Grundläggande genomgång av monitorer samt övervakning av olika parametrar" OCH ha gått den fysiska kursen "Philips Patientmonitorering - Användarutbildning" ELLER ha arbetat så pass länge med systemet att grundgenomgång av basala funktioner ej är nödvändig.
Denna kurs innehåller utförlig genomgång av Philips patientmonitorering som riktar sig brett till superanvändare för alla kategorier av verksamheter. Fokus ligger på MX-monitorer och X3. Som förkunskap krävs att du tidigare gått användarutbildning eller arbetat minst ett halvår med PAMS.
För avdelningscentral finns en digital utbildning här på lärtorget. Philips erbjuder även utbildning för superanvändare för avdelningscentral på deras utbildningscenter i Upplands Väsby, anmälan sker direkt till Philips: monitoring.academy@philips.com
Det är mycket viktigt att du kommer på utbildningen om du anmält dig, om du får förhinder måste du avboka din plats så snart som möjligt eftersom det finns ett begränsat antal platser. Kom i god tid till utbildningslokalen, tänk på att det kan ta extra tid att hitta rätt lokal.